Jak leczyć miażdżycę?

ortodoncja gorzów http://wakcynologia.net.pl/uklad-odpornosciowy/

Leczenie miażdżycy przede wszystkim opiera się na stosowaniu leków, których zadaniem jest regulacja stężenia tłuszczów we krwi. Wyróżnia się tutaj m. in. statyny, które obniżają poziom tzw. złego cholesterolu.

Chorych leczy się także przy użyciu fibrat. Te leki z kolei zmniejszają we krwi stężenie triglicerydów, a także zwiększają stężenie HDL. Kolejne preparaty, czyli sterole lub stanole hamują wchłanianie cholesterolu z jelit. Często można wyróżnić je w składnikach niektórych margaryn polecanych osobom, które kontrolują poziom cholesterolu we krwi. Inna grupą leków, które stosuje się w leczeniu miażdżycy są leki przeciwzakrzepowe.

Tutaj można wymienić np. kwas acetylosalicylowy, który zapobiega sklejaniu się płytek krwi. Lek ten stosuje się nie tylko w leczeniu miażdżycy, ale także, w niewielkich dawkach, w profilaktyce udaru mózgu, zawału serca oraz chorób kończyn dolnych. U osób, u których choroba jest już w bardziej zaawansowanym stadium stosuje się leki hamujące krzepnięcie krwi, np. heparynę.