Jak objawia się mukowiscydoza?

http://szczepionki.net.pl stomatologia

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, którą bardzo trudno jest zdiagnozować, gdyż nie ma zbyt wielu charakterystycznych dla siebie objawów. Jednym z typowych objawów jest na pewno bardzo słony pot. Aby postawić diagnozę stwierdzającą mukowiscydozę podstawą jest właśnie test potowy.

Objawy mukowiscydozy występować mogą w różnych okresach życia człowieka. Najczęściej pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, jednak u niektórych chorych mukowiscydoza daje znać dopiero w dorosłości. U niemowląt oraz starszych dzieci choroba objawia się głównie zbyt niskim wzrostem i nieprawidłowym przybieraniem na wadze.

Chorym towarzyszy także długo trwający mokry kaszel oraz odkrztuszanie śluzu. Pojawiają się też trudności z oddychaniem lub głośny oddech, podobny do świszczenia. Mukowiscydozie towarzyszą też częste zachorowania na zapalenie płuc lub zatok.

Dzieci mogą skarżyć się też na częste bóle brzucha, zaparcia oraz biegunki. Wszystkie powyższe objawy nie są jednak wystarczająco charakterystyczne i często bywają mylone z innymi chorobami. Tym, co zazwyczaj jest pierwszym powodem do zmartwień bywa fakt, iż rodzice wyczuwają słony smak skóry chorego dziecka np.

po pocałowaniu pociechy.