Jak przygotować się do badania EKG?

leczenie alergii szczecin schodołaz

EKG, czyli inaczej mówiąc elektrokardiografia to jedno z najbardziej pomocnych badań w diagnostyce zaburzeń rytmu serca. Pomaga ono również w ramach diagnostyki niedokrwienia tego narządu. Czym się charakteryzuje i na czym tak w zasadzie polega? EKG jest badaniem nieinwazyjnym, co z pewnością ucieszy wielu pacjentów i polega głównie na pomiarze elektrycznej aktywności naszego serca. Na dodatek przebiega w szybki i prosty sposób, a jakby tego było mało jest także bezbolesne. Pozostaje więc pytanie, czy trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotować.

Na całe szczęście nie wymaga ono jakiegoś szczególnego przygotowania. Nie ma żadnych przeciwwskazań jeśli chodzi na przykład o spożywanie posiłków przed wykonaniem elektrokardiografii. Samo badanie EKG przeprowadzane jest w pozycji leżącej, a pacjent powinien zadbać przede wszystkim o to, by miał na sobie wygodne ubranie. Warto pamiętać, że konieczne jest odsłonięcie klatki piersiowej, ale też kostek, dlatego dobrym pomysłem jest takie ubranie, które będzie można szybko zdjąć – jak na przykład rozpinana koszula.

EKG – bogate źródło informacji o sercu

Elektrokardiografia w bezbolesny sposób może nam bardzo dużo powiedzieć o naszym sercu.

Jest to możliwe, gdyż dokonuje się pomiarów z wykorzystaniem elektrod, które to umieszcza się na ciele pacjenta: powyżej nadgarstków (dwie elektrody), powyżej kostki (jedna) oraz na klatce piersiowej (sześć). Przed przymocowaniem elektrod do ciała można skorzystać z niewielkiej ilości wody bądź żelu, którymi nawilżymy powierzchnię skóry, a co za tym idzie poprawimy przewodnictwo elektryczne. A jakie informacje możemy uzyskać poprzez wykonanie takiego badania?

  • Miarowość akcji serca – rytm serca powinien być miarowy, co oznacza mniej więcej tyle, że pomiędzy poszczególnymi jego pobudzeniami mamy do czynienia z równymi odstępami.
  • Częstość akcji serca – za sprawą badania EKG możemy sprawdzić, czy częstość akcji serca jest prawidłowa, czy też występuje jej przyspieszenie (tachykardia) bądź zwolnienie (bradykardia).
  • Zaburzenia rytmu serca – echokardiografia pozwala na wykrycie zaburzeń rytmu serca, w tym przede wszystkim migotanie przedsionków, które mogą skutkować na przykład kołataniem serca czy częstymi zawrotami głowy.

.