Jakie usługi oferują przychodnie?

dentysta dąbrówka selfcleankiosk.com

Jeżeli jesteśmy zdrowi, a do lekarza idziemy tylko wówczas gdy złapie nas jakieś przeziębienie czy mało groźna choroba, to tak naprawdę nie zastanawiamy się nad tym, co oferuje nam nasza przychodnia. Pewnie wiemy, czy mamy tam pediatrę, orientujemy się ilu jest lekarzy rodzinnych i czy w razie potrzeby wykonają nam tam pobranie krwi, która następnie zostanie przekazana do laboratorium, aby została odpowiednio przebadana. Ale nie wnikamy w to, czy nasza przychodnia zajmuje się jakimiś dokładniejszymi badaniami, czy pracują w niej specjaliści zajmujący się konkretnymi schorzeniami. Zmienia się to jednak, kiedy sami potrzebujemy pomocy danego specjalisty.

Zacznijmy orientować się prędzej

Prawda jest taka, że im wcześniej zaczniemy się interesować tym jak działa nasza przychodnia i jakie konkretnie usługi może nam zaoferować, tym większą będziemy mieli pewność, że jeśli pojawi się tak potrzeba, to będziemy potrafili szybko zareagować, bez szukania pomocy i dopytywania o nią. Dlatego warto zobaczyć czy w naszej przychodni działają tylko lekarze rodzinni i pediatrzy, czy może także specjaliści. Czy wykonywane są w niej jedynie te podstawowe zabiegi, takie jak pobieranie krwi, zastrzyki, badanie EKG i ECHO serca, czy może wykonuje się także bardziej skomplikowane rzeczy, które jeszcze dokładniej pozwolą określić nasz stan zdrowia? To ważne, bo faktycznie są takie przychodnie, w których znajdziemy jedynie lekarzy rodzinnych, którzy zajmą się nami w ogólnych kwestiach, ale w bardziej skomplikowanych problemach zdrowotnych skierują nas do specjalistów i praktycznie to będzie ich jedyna możliwość. Wypisanie odpowiedniego skierowania i być może jeszcze polecenie konkretnego specjalisty, do którego powinniśmy się udać, aby mieć pewność, że faktycznie będzie potrafił się zająć naszym problemem.

Ale może to wyglądać inaczej

Jednocześnie warto sobie zdawać sprawę z tego, że działalność takiej przychodni może wyglądać inaczej. Poza pomocą od lekarzy rodzinnych, którzy świetnie się sprawdzą w tych podstawowych schorzeniach, będziemy mogli skorzystać także z pomocy specjalistów. Czasami będą oni oferowani bezpłatnie, w zakresie darmowej opieki zdrowotnej, a innym razem będziemy musieli się do nich zapisać prywatnie, co będzie się wiązało z koniecznością opłacenia takiej wizyty. Warto jednak wiedzieć jacy specjaliści przyjmują w naszej przychodni, tak abyśmy wiedzieli, że jeśli będziemy potrzebować pomocy kardiologa, ginekologa czy gastrologa, to bez problemów będziemy mogli ją w tym miejscu uzyskać.

Co więcej, warto także popatrzeć jakie opinie mają ci konkretni specjaliści, tak abyśmy mieli pewność, że korzystając z usług najbliższej nam przychodni trafimy pod opiekę lekarzy, którzy dobrze wypełniają swoje obowiązki. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, przekonać się jakie usługi oferuje nasza przychodnia i czy możemy tutaj szukać pomocy, jeśli nasz stan zdrowia okaże się być poważny, i będziemy szukać pomocy specjalistów, którzy zajmują się daną dziedziną.