Komu grozi miażdżyca?

http://www.i-kar.pl/oferta/badania/holter/ mata masująca helve

Miażdżyca jest jedną z najpopularniejszych chorób układu krążenia. Jako schorzenie należące do tej grupy i występujące dość powszechnie, uznawana jest nawet za jedną z chorób cywilizacyjnych, czyli spowodowanych zmianami w stylu ludzkiego życia, pojawiającymi się ze względu na rozwój cywilizacji.

Warto wiedzieć, kto jest najbardziej zagrożony zapadnięciem na tę właśnie chorobę. Niestety, niektóre czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia miażdżycy, są całkowicie niezależne od nas.

Należy do nich między innymi płeć, wiek oraz zaburzenia genetyczne. Statystycznie choroba ta najczęściej dotyka mężczyzn po czterdziestym roku życia.

www.extremedrive.pl

Ogromne znaczenie ma także fakt występowania chorób układu krążenia w rodzinie. Nie oznacza to jednak oczywiście, że miażdżyca nie może pojawić się zupełnie niezależnie od tych czynników.

Największą uwagę warto zwrócić jednak na te czynniki, które mogą wspierać pojawienie się miażdżycy, a są potencjalnie możliwe do kontrolowania. Choć może wydać się to zaskakujące, znajdziemy wśród nich nadciśnienie oraz wysoki poziom cholesterolu – schorzenia, które w dużej mierze uzależnione są od trybu życia.

Czynnikiem znacznie zwiększającym wystąpienie miażdżycy jest też palenie papierosów.