Leczenie miażdżycy

usg przenośny aparat inr

Miażdżyca jest chorobą dość powszechną chorobą układu krążenia, a także bardzo złośliwą – przez długi czas nie daje żadnych wyraźnych objawów, a nawet po ich wystąpieniu jest stosunkowo trudna do wyraźnego zdiagnozowania. Choć jej leczenie w dużej mierze uzależnione jest od zaangażowania samego chorego, warto pamiętać, że zawsze powinno przebiegać po czujnym okiem specjalisty.

Do konsultacji z lekarzem powinien skłonić nas wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów. Powiększenie naczyń krwionośnych, towarzyszące miażdżycy można zobaczyć także podczas badania USG.

Najlepiej w tym przypadku sprawdza się USG z przystawką Dopplera, która pozwoli lekarzowi stwierdzić, czy istnieją zaburzenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne. W przypadku stwierdzenia niepokojących wyników któregokolwiek z tych badań, należy przede wszystkim zmienić tryb życia.

Rezygnacja z nałogów i pozbycie się nadwagi, a co za tym idzie również zwiększenie dawki ruchu oraz zmiana w sposobie odżywiania mają ogromne znaczenie w walce z miażdżycą. Zwykle wystarczą one, by przywrócić prawidłowe stężenie lipidów we krwi.

Jeśli nie, stosowane są leki obniżające ich poziom. Niestety, nie istnieją środki, które w 100% likwidowałyby zmiany miażdżycowe.