Mammografia

http://www.formeds.com.pl/poradnik/artykuly Hurotwnia kosmetyków prefesjonalnych - Almedo.pl

W mediach ostatnio bardzo dużo mówi się o profilaktyce raka piersi. Badanie mammograficzne to podstawowe badanie w diagnostyce nowotworu tego typu u kobiet.

Mammografia to badanie radiologiczne, odbywa się więc przy zastosowaniu promieni rentgenowskich. Polega ono na zrobieniu serii zdjęć rentgenowskich gruczołu, zwłaszcza w okolicy sutka.

Badanie wiąże się z dość nieprzyjemną, aczkolwiek konieczną procedurą. W pierwszej kolejności pacjentka układa kolejno każda z piersi na podstawce, następnie dociska się ją od góry co służy zmniejszeniu tkanki przez którą promienie przechodzą.

Mammografia w ostatnich latach stała się również przedmiotem krytyki. Uważa się ją za badanie niemiarodajne, co potwierdzają statystyki.

Pozytywny wynik badania często nie oznacza wykrycia patologicznych zmian, co powoduje stres pacjentek. Wyniki badań bardzo często wiążą się z paradoksalnie zbyt duża czułością aparatu.

Błędne wyniki badania mammograficznego często zmuszają do podania dalszych, o wiele bardziej kosztownych zabiegów, które mogłyby potwierdzić zmianę nowotworową.