Mity na temat skuteczności antykoncepcji hormonalnej

For Meds AHOP Rehabilitacja po zawale serca http://www.klinikiserca.pl/poradnik/warto-wiedziec/rehabilitacja-po-zawale-serca

Wiele kobiet porzuca naturalne i mechaniczne metody zapobiegania zajściu w ciążę na rzecz antykoncepcji hormonalnej. Dzieje się tak ze względu na komfort i wygodę oraz dosyć wysoką skuteczność. Mimo to, nadal krąży wiele mitów na ten temat. Jeden z nich mówi, że tabletki antykoncepcyjne zapewniają stuprocentową ochronę.

Niestety, ale tak nie jest. Należy mieć świadomość, że nawet jeśli antykoncepcja hormonalna stosowana jest prawidłowo, to i tak może dojść do zapłodnienia. Co prawda, ryzyko jest niewielkie, ale jest zawsze. Wciąż jeszcze niedocenianą formą antykoncepcji jest plaster, który uwalnia hormony.

Krążą stwierdzenia, że jest mniej skuteczny niż pigułki antykoncepcyjne, co nie jest prawdą. Zazwyczaj takie opinie, biorą się z obaw i przypuszczeń, że plaster mógłby się odkleić lub uszkodzić i nie zadziałać. Należy jednak wiedzieć, że plaster ma silny klej i idealnie przylega do gołej skóry. Nie trzeba się obawiać kąpieli i zamoczenia go, a nawet jeśli odklei się niewielki rożek, skuteczność antykoncepcji nie jest obniżona.

Skuteczność metod antykoncepcji określa wskaźnik Pearla, i tak można się dowiedzieć, że najwyższą skuteczność ma spirala hormonalna oraz dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.