Najczęstsze objawy chorób serca

NZOZ I-Kar

Choroby serca często są przyczyną śmierci osób w średnim i starszym wieku. Odpowiednia dieta, duża aktywność fizyczna mogą uchronić nas przed wszelkimi nieprawidłowościami w pracy serca. Ponadto każdy z nas może obserwować własny organizm. Niektóre objawy mogą bowiem świadczyć o poważnych chorobach.

Jakie objawy zazwyczaj zwiastują choroby? Ból w klatce piersiowej to jeden z najczęstszych objawów chorób serca. W wielu przypadkach ból ten spowodowany jest niedokrwieniem mięśnia sercowego. Chorzy mogą uskarżać się na uczucie pieczenia i gniecenia w okolicach klatki piersiowej. Choremu trudno precyzyjnie zlokalizować miejsce bólu, zwłaszcza jeśli jest to ból rozległy.

Ten typ bólu trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Kolejnym ważnym objawem jest kołatanie serca. Objawia się ono szybszą pracą serca. Dla wielu chorych jest to bardzo nieprzyjemne uczucie.

Warto pamiętać, że kołatanie serca może pojawić się na skutek nadmiernego stresu bądź aktywności fizycznej. U niektórych chorych tworzą się charakterystyczne obrzęki. Najczęściej występują one u chorych z niewydolnością serca. Do jednych z najgroźniejszych objawów zaliczają się omdlenia.

Nie zawsze świadczą one jednak o chorobie serca. Czasem omdlenia spowodowane są niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Czasem jednak mogą wskazywać na różnego rodzaju nieprawidłowości w układzie krążenia. W przypadku wystąpienia tego rodzaju objawów, warto udać się do lekarza specjalisty.

Tylko fachowe badania mogą potwierdzić ewentualne choroby.