Ospa wietrzna

alcosafe http://optykpiekary16.pl/okulary-dior/

Ospa wietrzna to jedna z najszerzej występujących chorób zakaźnych okresu dziecięcego. Posiada ona charakter wysypkowy, a wywołuje ją wirus Varicella-zoster, czyli VZV, który zalicza się do rodziny wirusów Herpes. Najczęściej choroba przenosi się drogą kropelkową albo poprzez kontakt bezpośredni z chorym na ospę.

Osoba, która się zarazi, jest zakaźna dla innych już na dwa do trzech dni przed wystąpieniem wysypki, aż do około tygodnia po jej pojawieniu się (zwykle przestaje zarażać w momencie, gdy przysychają pęcherzyki). Ospa wietrzna występuje zwykle około dwóch, trzech tygodni po bezpośrednim kontakcie z chorym. W pierwszej kolejności może (choć nie musi) wystąpić okres zwiastunów, czyli najczęściej złe samopoczucie, sporadyczne bóle głowy oraz niewysoka gorączka.

Dopiero później pojawia się wysypka, mająca charakter pęcherzykowaty. Wypryski występują na całym ciele, choć najpierw zajmują skórę tułowia. Powikłania ospy wietrznej występują raczej rzadko, choć ich ryzyko zwiększa ciąża lub przechodzenie choroby powyżej dwudziestu lat.