Powrót od pracy

leczenie żylaków poznań diety

Po wykorzystaniu wszystkich możliwości urlopowych, a trwało to, aż pięćdziesiąt dwa dni ciężko jest z dnia nadzień wrócić do pracy.

Ranne wstawanie niezależnie od tego czy w nocy dziecko płakało, czy nie spało, przynajmniej siedem godzin pracy, nowe obowiązki, czy nadrobienie zaległych szkoleń i wdrażanie zmian, sprawia, że powrót do pracy jest dużym wyzwaniem.

Jasno określane przepisy, które mówią, że pracownica wracająca po urlopie macierzyńskim do pracy powinna mieć zapewnione te same warunki umowy, jakie obowiązywały przed zajściem w ciąże.

Takie samo stanowisko pracy lub powiązane z dotychczasowym oraz niezmienna wartość wynagrodzenia.

Niestety zdarzają się nieoczekiwane sytuacje, w których to młoda mama wraca do pracy, ma to samo stanowisko i warunki pracy, ale na drugi dzień otrzymuje wypowiedzenie, a pracodawca ma do tego prawo.

Ponieważ kodeks pracy obejmuje tylko okres ochronny kobiet, aż do zakończenia urlopów macierzyńskich oraz wychowawczych.

Jednak firmy muszą sobie w czasie tego roku, w którym brakuje im pracownicy, normalnie funkcjonować, a osoba zastępcza na danym stanowisku okazuje się lepsza i wydajniejsza, nie dziwi fakt o rozwiązaniu umowy z młodą mamą.

Jeżeli są jakieś podejrzenia o możliwości otrzymania wypowiedzenia, a nie została jeszcze wykorzystany urlop wychowawczy, to pracownica może wrócić do pracy na pół etatu i taką propozycje przedstawiać pracodawcy już pierwszego dnia po prości do pracy.

Taka sytuacja ochroni ją przed ewentualnym zwolnieniem z pracy przez najbliższy rok.