Pracoholik – czyli kto?

leczenie jąkania http://szczepionki.net.pl

Nieustannie myślą o pracy, odczuwając przymus jej wykonywania. Jednocześnie p[raca ta sprawia im niską satysfakcję. Definiują siebie przez to, co robią zawodowo i przez związane z karierą osiągnięcia, nie zwracając uwagi na pozostałe sfery życia.

Silnie łączą aktywność zawodową z poczuciem własnej wartości – stale muszą pokazywać sobie i innym, ile są warci. Dlatego między innymi praca jest dla nich ważniejsza niż odpoczynek. Pracoholików łączy to, że są osobami cierpiącymi na uzależnienie od pracy.

detoks

Poza tym wspólnym mianownikiem, występują jednak subtelne różnice. Naukowcy wyróżniają kilka typów pracoholików. Pierwszy z nich, nieugięty, ceni pracę bardziej niż relacje międzyludzkie.

Drugi, typ bulimiczny, realizuje obowiązki na ostatnią chwilę, poświęcając temu bardzo dużo czasu bez przerwy. Pracoholik z deficytem uwagi traktuje pracę jako sposób na nudę – potrzebuje intensywnych wzmocnień. Wreszcie ostatni typ – delektujący się pracą – wykonuje swoje obowiązki wolno, dokładnie.

Trudno mu uznać pracę za skończoną. Niezależnie od typu, w rozrachunku długoterminowym jak każde uzależnienie pracoholizm działa na daną osobę wyniszczająco.