Rozrusznik serca

badania prenatalne poznań http://optykpiekary16.pl/okulary-ray-ban/

Prawidłowa praca serca jest niezbędna, aby zachować zdrowie. W niektórych przypadkach czynność serca jest nieprawidłowa na skutek różnych czynników. Wówczas stosuje się odpowiednie metody, aby przywrócić zdrowie. W przypadku niektórych chorób serca konieczne jest zastosowanie rozrusznika. Jest to urządzenie o niewielkich rozmiarach, które przywraca i kontroluje prawidłową czynność pracy serca. U zdrowego człowieka serca pracuje z częstotliwością 60-90 uderzeń na minutę.

W niektórych przypadkach ilość uderzeń ulega zwiększeniu, np. podczas wysiłku fizycznego. Z kolei w trakcie snu częstotliwość uderzeń ulega zmniejszeniu. Prawidłowa praca serca może zostać zakłócona na skutek np. niewłaściwego przekazywania impulsów elektrycznych. Często przyczyną tego może być również zawał serca, wady wrodzone.

Do zaburzeń pracy serca należy zaliczyć m.in. brachykardię, która polega na powolnej pracy serca. Jej przeciwieństwem jest tachykardia. Wszelkie zmiany pracy serca zazwyczaj opisywane są jako kołatanie. Niekiedy towarzyszą temu inne dolegliwości, takie jak zawroty głowy, a nawet utrata przytomności.

Sztuczny rozrusznik serca stosowany jest w kilku przypadkach. Jednym z nich są chorzy z bradykardią zatokową. Przed zabiegiem u pacjenta wykonuje się liczne badania, które dokładnie definiują jego zdrowie. Do takich badań zalicza się m.in. EKG, ECHO, test wysiłkowy.

Sam zabieg wszczepienia rozrusznika uważany jest za stosunkowo bezpieczny. Różnego rodzaju powikłania są bardzo rzadkie.