Stadia choroby hemoroidalnej

Medyczny Store www.medident.pl

Choroba hemoroidalna jest często występującą przypadłością, z którą walczy obecnie około 30% ludzi na całym świecie. Specjaliści wyróżniają cztery stadia tej choroby. Stadium pierwsze – objawy nie są jeszcze dla pacjenta kłopotliwe, może on jedynie odczuwać lekki dyskomfort. Chory czasami skarży się na lekkie pieczenie oraz świąd.

Guzki hemoroidalne nie są jednak widoczne, dlatego by rozpoznać chorobę na tym etapie konieczne jest wykonanie badania rektoskopem. Również w pierwszym stadium mogą pojawić się delikatne krwawienia. W drugim stadium choroby pacjent odczuwa już dyskomfort np. podczas wypróżniania się.

suplementy diety

Dodatkowo podczas parcia guzki hemoroidalne mogą wydostawać się z odbytu i powodować krwawienie. Chory ma też uczucie tzw. niepełnego wypróżnienia. Trzecie stadium choroby niesie za sobą kłopoty podczas siedzenia, uczucie kłucia oraz silny ból w okolicach odbytu.

Na tym etapie guzki często wypadają z odbytu, rzadko się cofają. Krwawienie coraz bardziej się nasila, może pojawić się nieprzyjemne sączenie. Ważną kwestią jest zatem dbanie o należytą higienę. W ostatnim stadium choroby guzki przez cały czas są na zewnątrz odbytu, a chory ma problemy z utrzymaniem stolca.

Konieczne jest ich operacyjne usunięcie.