Tomografia głowy

wózki elektryczne terenowe protetyka

W wielu przypadkach to właśnie tomografia komputerowa jest jednym z pierwszych badań diagnostycznych, jakie zalecają lekarze. Dzieje się tak, gdyż tomograf pomoże nam uzyskać bardzo dokładne i szczegółowe wyniki, które będą podstawą do dalszej diagnozy. Nie inaczej jest w przypadku diagnostyki różnego rodzaju schorzeń, nieprawidłowości i stanów chorobowych związanych z naszą głową.

Jak się bowiem okazuje, wskazań do tego typu zabiegu jest bardzo dużo i tomografia głowy może w szczególności być badaniem pierwszego rzutu, jeśli chodzi o diagnostykę:

  • udarów mózgu,
  • guzów mózgu,
  • urazów twarzoczaszki,
  • schorzeń zatok,
  • nowotworów.

Tomografia komputerowa głowy to również badanie, które powinniśmy wykonać, kiedy mamy do czynienia z krwotokami wewnątrzczaszkowymi, ostrymi udarami, padaczką czy wodogłowiem. Wszystko dlatego, że takie badanie da nam bardzo szczegółowy obraz problemu – tomografia głowy z naciskiem badanie mózgowia może nam na przykład pomóc ocenić tkankę nerwową czy płyn mózgowo-rdzeniowy.

Wszystko to oczywiście pomoże w dalszej diagnostyce oraz leczeniu – w niektórych sytuacjach tego typu badanie musi być nawet wykonane natychmiastowo, szczególności w razie występowania stanów nagłych.

Jak dobrze przygotować się do tomografii komputerowej głowy?

Tomografia głowy w zasadzie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, choć wskazane jest na przykład, aby organizm był w trakcie takiego badania dobrze nawodniony, dlatego też dzień przed tomografią należy pić więcej niż zwykle. Samo badanie jest bezbolesne i najczęściej trwa kilkanaście minut, a w niektórych przypadkach około pół godziny.

Jedyną zasadą, o której należy pamiętać to aby nie jeść nic przed samym zabiegiem, gdyż pacjent powinien być na czczo – wszystko dlatego, że może zajść potrzeba podania tak zwanego środka cieniującego. Oczywiście czasami może pojawić się problem związany z samym przebiegiem zabiegu, a więc z zamknięciem w maszynie do tomografii, natomiast pacjent cały czas pozostaje w kontakcie z personelem medycznym, a w razie potrzeby pacjent może przyjąć środki uspokajające.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: http://www.klinikiserca.pl/oferta/diagnostyka-obrazowa/tomografia-komputerowa-tk