Zadbaj o swoje serce – jakie produkty włączyć do swojej diety?

aparat inr szczepienia

Serce to jeden z najważniejszych i najciężej pracujących narządów w naszym ciele. Zadaniem każdego z nas jest więc ułatwienie mu warunków pracy. Możemy na to wpłynąć na wiele różnych sposobów, w tym poprzez aktywność fizyczną. Bardzo ważne jest także to, by pamiętać o odpowiedniej diecie. Wiele osób poleca przede wszystkim dietę śródziemnomorską, która jawi się jako bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą profilaktycznie zadbać o swoje serce.

Z czego składa się więc taka dieta? Będą to przede wszystkim:

  • duże ilości ryb,
  • duże ilości owoców morza,
  • dużo warzyw i owoców,
  • produkty zbożowe,
  • rośliny strączkowe,
  • nawet wino.

Jak się bowiem okazuje, w rybach i owocach morza znajdziemy przede wszystkim kwasy omega-3, a na korzyść naszego serca może działać także. lampka wina, a to za sprawą znajdującego się w winie silnego antyoksydanta w postaci resweratrolu. Wszystkie te składniki znajdują się w diecie osób zamieszkujących takie kraje jak Grecja czy Włochy (czy ogólnie rejon śródziemnomorski), a przez wielu tego typu dieta uważana jest za najzdrowszą na całym świecie.

Co powinniśmy włączyć do diety, by zadbać o serce?

W jadłospisie wszystkich osób, które chcą zadbać o serce nie może także zabraknąć takich produktów jak orzechy, pomidory czy jabłka.

Orzechy to na przykład cenne źródło kwasów omega-3, ale też magnezu czy witaminy E. W szczególności magnez jest dla naszego serca bardzo ważny, dlatego też warto stawiać na inne produkty bogate właśnie w ten pierwiastek, czyli między innymi szpinak czy pomidor. W pomidorach znajduje się też jednak jeszcze jeden bardzo cenny związek, a mianowicie likopen. Zbawienny wpływ na cały nasz układ krążenia będą miały także jabłka, gdyż wedle badań bardzo korzystnie wpływają one na ogólną pracę naszego serca i obniżają ciśnienie krwi. Jak więc widzimy, odpowiednie żywienie jest niezwykle istotne i warto zadbać o właściwą dietę już zawczasu, w ramach profilaktyki.

Dzięki temu wzmocnimy nasze serce i uchronimy je przed różnego rodzaju dolegliwościami. Jeśli natomiast zmagamy się już z jakimiś zaburzeniami to zmiana diety na lepszą i zdrowszą może być tym, co okaże się dla nas kluczowe.